24" 2 SPEED SHOP FAN 24" 7200 CFM - GWSFAN24
In stock
SKU
GWSFAN24
This item is only available for in-store pickup. No delivery available.
Quantity available : 8
Warehouse La Prairie (1)
Warehouse Sherbrooke (0)
Warehouse St-Hubert (7)
Availability to come : 0
Brand:
APEX
Features:
The GEARWRENCH GWSFAN24 has 2 speeds delivering up to 7200 CFM airflow. Powder-coated for corrosion resistance, its 360-degree tilting head directs airflow precisely. With solid axle 5" wheels for smooth transport, a thermally protected heavy-duty motor for longevity, and heavy-duty metal construction for durability, it's a reliable choice. Plus, built-in cord wrap and heavy-duty rubber pads ensure easy, safe storage and operation.
• 2 high velocity fan speeds for varying levels of air flow up to 7200 CFM
• Powder coated finish for superior corrosion resistance
• 360 degree tilting fan head for directing air flow wherever needed
• Solid axle 5" wheels for smooth transportation
• Thermally protected heavy-duty motor ensures a long life
• Features heavy-duty metal construction for superior durability
• Built-in cord wrap provides easy and safe storage
• Heavy-duty rubber pads secure fan while in operation
Specifications:
Voltage: 120V / 60Hz
Power Type: Corded
Type: Fans
Automatic Shut Off: No
Overall Length: 29.13 in
Size: 24 in
Packaging: Boxed
Weight (Catalog): 27.490 lb
Warranty: 1 Year
UL Listed: Yes
Overall Height: 29.72 in
UPC: 099575702402
Overall Width: 14.17 in
More Information
ManufacturerROK
incomming qty0
Write Your Own Review
You're reviewing:24" 2 SPEED SHOP FAN 24" 7200 CFM - GWSFAN24