36V 7-1/4" CIRCULAR SAW - C3607DBQ4M-KIT
In stock
SKU
C3607DBQ4M-KIT
Quantity available : 12
Warehouse La Prairie (4)
Warehouse Sherbrooke (0)
Warehouse St-Hubert (8)
Availability to come : 0
Brand:
METABO HPT
Features:
The Pro Preferred Brand of Pneumatic Nailers introduces a 36V MultiVolt™ 7-1/4” Cordless Circular Saw with even higher power and torque than its predecessor to handle heavier work loads. Metabo HPT’s C3607DBQ4 is the 3rd generation circ saw for 36V. This saw features Torque Boost Technology, designed for cutting thicker and denser materials. To activate the “torque boost” mode, press the button on the side of the tool. Rest easy with industry leading speed of 6,000 RPM and our new visible cutting depth indicator that ensures a precise cut every time.
This 36V Cordless 7-1/4” Circular Saw is part of the expanding MultiVolt™ system of power tools from Metabo HPT. It accepts any MultiVolt battery for extreme power and runtime and can also accept the unique AC Adapter (ET36A) to plug in for all day runtime, offering ultimate versatility and power on the GO.
• TOOL BODY ONLY: Accepts any 18V/36V MultiVolt battery or AC Adapter (sold separately)
• INDUSTRY LEADING: Maximum thrust force at or above the competitors for faster cuts
• ACCURATE: Visible Cutting Depth Indicator for increased precision
• LIGHTWEIGHT: Durable aluminum base plate ideal for framing and reduced user fatigue
• UPGRADED: More than 25% faster and 40% more torque than previous model
• CONVENIENT: Rafter hook to store the saw effectively at the job site
• COMFORT: Larger sub-handle to allow for easier grip and better handling
• POWERFUL: Industry leading speed at 6,000 RPM for faster cuts
• VERSATILITY: Accepts a MultiVolt battery or AC adapter
• WARRANTY: Lifetime Tool Warranty
Specifications:
Volts: 36V
Saw Blade Diameter: 7-1/4"
Max Cut Depth: (90°) 2-7/16"
Max Cut Depth: (45°) 1-7/8"
Type of Motor: Brushless
Type of Handle: D-type (right-handed)
Type of Switch: Trigger Switch (automatic return type w/ slide switch lock)
No-Load Rotation Speed: 6,000 min (4,300 RPM in High Torque mode)
No-Load Current: 5.5 A (4.0 A in High Torque mode)